Tyrkys

Názov tohto prekrásneho polodrahokamu pochádza z francúzskeho slova turquoise, ktoré pôvodne znamenalo  turecký, pretože tyrkys bol v minulosti dovážaný z Perzskej ríše práve Turkami do Európy. Tyrkys sa vyskytuje v jasno modrej, tyrkysovej až zelenej farbe. Jeho nádherné sfarbenie symbolizuje čisté nebo, azurové more, priezračné výšky a hlbiny.

Tento polodrahokam nám pomáha rozvíjať naše komunikačné schopnosti, zdokonaľuje naše vyjadrovanie sa, či už slovom, písmom, gestami alebo dokonca i talentom (hudbou, spevom, tancom a pod.). Rozvíja a podporuje v nás tento dar, naše tvorivé schopnosti. Pomáha pri poruchách reči a podporuje naše rečové schopnosti pri verejných prejavoch a vystúpeniach. Taktiež pôsobí ako ochránca pred negatívnymi vplyvmi, ba dokonca ich pohlcuje. Povzbudzuje ľudského ducha k čistote myslenia, cítenia a konania.

V minulosti bol označovaný ako ochránca cnosti a bol považovaný za záruku priateľstva a spoľahlivosti. Tyrkys je kameňom šťastia a rozvoja.

Zdravie

V ličiteľstve sa používa najmä pri liečbe krku, pľúc a priedušiek. Má ukľudňujúce účinky, a taktiež pôsobí pozitívne na žalúdočné problémy, ktoré sú často spôsobené stresom a nesprávnou životosprávou. Používa sa aj pri liečbe zraku, na ukľudnenie unavených očí a na tĺmenie kŕčov. Celkovo uvádza organizmus do rovnováhy ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke.

Vzťahy

Tento polodrahokam je veľmi dôležitý predovšetkým v budovaní vzťahu k sebe samému. Pomáha budovať vzťahy aj k iným ľuďom, k prírode a k svetu okolo nás. Prebúdza v nás nielen romantické cítenie a perdstavy, ale aj samotnú romantickú lásku. Vo vzťahoch vyrovnáva premenlivé nálady a vnáša do nich kľud.   

Znamenia

Verí sa, že tyrkys v podobe amuletu prináša šťatie, peniaze i lásku, a že nás chráni pred negatívnymi vplyvmi duchovného sveta a zlými silami čiernej mágie. V podobe šperku sa krásne vyníma v kombinácii so striebrom, pričom pôsobí veľmi pôvabne a luxusne.  Tyrkys je priraďovaný k týmto znameniam: Vodnár, Ryby, Blíženci a Strelec.