Turmalín

Názov tohto polodrahokamu pochádza zo sinhálskeho slova tura-malí - "kameň, ktorý je znečisťovaný čiastočkami popola" ( dôvodom je práve to, že priťahuje čiastočky popola a prachu). Vyskytuje sa v rôznych farbách, podľa typu odrody, od čírej priehľadnej, cez farebnú škálu, až po nepriehľadnú čiernu farbu. Turmalín nám pomáha meniť naše negatívne stránky na pozitívne. Prináša človeku silu, radosť, mier a súcit.

V liečiteľskej oblasti sa používa najmä ako ochranný amulet. Stúpenci japonského zen-buddhizmu dokonca verili, že akási nepohyblivá živá bytosť. Turmalín je kameň ochrany a harmónie protikladov (jin a jang, tela a ducha).  

Zdravie

Vo fyzickej oblasti sa používa na tíšenie bolesti, pri vyčerpanosti a proti fyzickej alebo psychickej únave. Má blahodárne účinky na prekrvenie organizmu, močové cesty, bolesti krku a chrbtice. Pomáha aj pri črevných a srdcových problémoch a ťažkostiach. V duševnej oblasti ruší negatívne energie a zaháňa temnotu. Pomáha nám previesť našu temnú stránku na svetlú. Otvára brány nášho poznania a sebazdokonaľovania.     

Vzťahy

Vo vzťahoch tĺmi najmä žiarlivosť, zlosť a nenávisť. Je to polodrahokam, ktorý celkovo potláča naše negatívne vlastnosti, a preto sme, vďaka turmalínu, vo vzťahoch k iným menej hašteriví, tvrdohlaví, sme viac ústretoví a snažíme sa dohodnúť na kompromisoch a spokojnosti oboch strán. Turmalín prebúdza nefunkčné rodinné vzťahy, odstraňuje sebeckosť, posilňuje toleranciu a vzájomné pochopenie.

Znamenia

Tento polodrahokam má veľkú ochrannú energiu, preto je vhodné ho nosiť vždy so sebou. Všetky farebné prevedenia turmalínu sú nádherné a je možné ich nosiť v akekojkoľvek podobe šperku. Napríklad v čiernej farbe sa turmalín hodí ku každému odevu, a naviac pôsobí veľmi elegantne. Práve čierny turmalín má z pomedzi ostatných turmalínov najsilnejšie liečebné účinky. Turmalín je priraďovaný k týmto znameniam podľa farieb: Baran - červený,  Váhy a Vodnár - ružový, Škorpión - čierny, Lev - červený, Kozorožec, Strelec - zelený i čierny turmalín.