Karneol

Kraneol je polodrahokam priehľadnej medovej, oranžovej až červenej farby. Jeho názov pochádza z lat. Carneus = mäsový.  Už od staroveku sa najviac používa v kameňorezbe a na výrobu šperkov. Bol známy už v starovekom Egypte, kedy ním Egypťania vyzdobili slávnu masku panovníka Tutanchamona. Taktiež ho vkládali do prsteňov a medajlónov. Bol symbolom bohatsva, prepychu a krásy.

Karneol je kameňom odvahy, stability, vyrovnanosti a úspechu, ktorý symbolizuje slnko a oheň, a preto sa vyznačuje vysokou energiou, ktorá pozítívne pôsobí na motiváciu a tvorivé schopnosti človeka. Pôsobí blahodárne vo vzťahoch k okoliu, znižuje trému a pocit neistoty, povzbudzuje naše sebavedomie a zvyšuje sebadôveru, napríklad pri verejných prejavoch a vystúpeniach. Posilňuje v nás pocit vyrovnanosti, dodáva nám odvahu a motivuje nás k úspechu a to nielen v pracovnej oblasti, ale aj v oblasti duchovnej či emocionálnej. Je mimoriadne dôležitý v boji proti stagnácii duše i tela. Jeho energia nás povzbudzuje žiť pre tento okamih, žiť „tu a teraz“.

Zdravie

Svetlejší karneol (medovej farby) sa používa pri liečbe močových ciest a tmavší karneol (červenej farby)  zasa na prečistenie krvi a pri problémoch s kŕčovými žilami. Celkovo sa doporučuje pri liečbe artritídy, reumatizmu, bolesti kostí a kĺbov.

Vzťahy

Karneol zlepšuje priateľské a rodinné vzťahy, a to najmä medzi rodičmi a deťmi. Napomáha zlepšiť narušené vzťahy a navracia stratenú dôveru. Tmavšie odrody karneolu sa používajú pri problémoch s počatím a liečbe neplodnosti. Taktiež liečia frigiditu a impotenciu.

Znamenia

Doporučuje sa nosiť ako talizman vo vrecku alebo ako náramok na ruke, s ktorým je občas potrebné pohladit bolestivé miesto na tele. Ako náhrdelník sa nosí na hrudi, aby aktivoval krvný obeh. Karneol je priraďovaný k týmto znameniam: Baran, Ryby, Blíženci, Rak, Panna a Váhy.